Pielgrzymka na Jasną Górę

0
262

W dniach 27 – 28 października uczniowie klas czwartych naszej szkoły udali się na pielgrzymkę na Jasną Górę, by tam wziąć udział w Diecezjalnym zjeździe uczniów klas maturalnych. Przed wyjazdem na ten zjazd mieli możliwość zwiedzić Miejsce  Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau – były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Dla wszystkich uczniów i ich wychowawców była to niezwykła lekcja historii oraz przerażająca prawda o efekcie nienawiści człowieka wobec drugiego człowieka. W czasie zwiedzania  i długo po nim  mieliśmy w głowach jedną myśl: nigdy więcej i nigdzie  nie powinno się to zdarzyć. Później udaliśmy się do Krakowa, ale niestety  niesprzyjająca  aura uniemożliwiła spacer po tym pięknym mieście. 

  Następnego dnia uczniowie z wychowawcami  udali się do Częstochowy na Jasną Górę. Celem tego niezwykle ważnego wydarzenia była wspólna modlitwa o zdanie matury i dokonanie dobrych wyborów w przyszłości. Przybyłą młodzież i jej opiekunów powitał organizator zjazdu ks. Piotr Brodziak  – dyrektor Wydziału Nauki Chrześcijańskiej Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej oraz Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marian Rojek. Mszy św., która była najważniejszym wydarzeniem w czasie zjazdu, przewodniczył ks. biskup. W homilii wygłoszonej do licznie zebranej młodzieży, kapłanów i wychowawców podkreślił potrzebę zaufania Bogu w tym niezwykle ważnym momencie życia młodych ludzi, przed którymi trudne wybory i wiele rozterek. Kolejnym pięknym wydarzeniem w ramach zjazdu maturzystów była Droga Krzyżowa z rozważaniami na temat stosunku młodych ludzi do wiary, cierpienia, obowiązków, przyjaciół, rodziny oraz wielu innych bliskich im zagadnień i problemów. Ostatnim momentem pobytu na Jasnej Górze był apel Jasnogórski – chwila zawierzenia swojej przyszłości Matce Bożej.

W drodze powrotnej do Biłgoraja uczniowie i nauczyciele, mimo zmęczenia, zgodnie stwierdzili, iż wyjazd był niezwykle udany a modlitwa i obecność na Jasnej Górze dodała im ufności i siły w pokonywaniu trudnych wyzwań, których w tym roku szkolnym nie będzie im brakować.