Zbiórka na Dzieło Nowego Tysiąclecia

0
142

Już po raz kolejny młodzież z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju włączyła się w ogólnopolskie obchody XXIII Dnia Papieskiego, który w tym roku przebiegał pod hasłem ‘Jan Paweł II – Cywilizacja życia’.

Ta zbiórka jest już w naszej szkole wyjątkową tradycji – zaznaczała wicedyrektor biłgorajskiego Katolika, Maria Oleszek – Dzieło Nowego Tysiąclecia wpisało się już w działalność naszej szkoły. Młodzież wychodzi na ulice miasta, by dołączyć  do tzw. „żywego pomnika”, który jest budowany na cześć św. Jana Pawła II. Papież Polak w swoim nauczaniu wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest pochylenie się nad losem drugiego człowieka i sam wielokrotnie również to czynił. W tym roku hasłem Dnia Papieskiego są słowa: „Jan Paweł II – Cywilizacja życia” i trzeba zaznaczyć, że Jan Paweł II w swoim nauczaniu wskazywał, że są środowiska, w których cywilizacja życia znajduje swój najbardziej żyzny grunt. Z całą pewnością są to polskie rodziny oraz dzieci i młodzież. A my jako szkoła wychowująca młodych ludzi, która ich formuje i próbuje pokazać, co w życiu jest najważniejsze, tworzymy  fundament, na którym niewątpliwie warto budować swoje życie, a nauczanie Jana Pawła II zobowiązuje nas do pomocy i wskazania drogi naszym uczniom. Chcemy dołożyć swoją cegiełkę do Dzieła Nowego Tysiąclecia i do wychowania i ugruntowania dobrych wartości w ich życiu– podkreśliła. 

Wolontariusze 12 października przeprowadzili na ulicach Biłgoraja kwestę na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Udział w tej zbiórce to dla mnie wyjątkowe doświadczenie i niesamowita satysfakcja – tłumaczyła Amelia Okoń – Pierwszy raz wzięłam udział w takiej zbiórce i muszę przyznać, że jest to dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. Na pewno pokazałam poprzez to, że chcę zrobić coś dobrego dla innych i pokazać, że nie wstydzę się swojej wiary, a także pomóc tym, którzy chcą się uczyć, ale nie mają na to funduszy. Poza tym, jesteśmy uczniami katolickiego liceum, którego patronem jest św. Jan Paweł II, dlatego nie wyobrażam sobie nie wziąć udziału w tej zbiórce – podkreśliła.

Bardzo się cieszę, że w ten sposób mogłam pomóc innym młodym ludziom – podkreślała Oliwia Ziomek: – Pamiętam, jak rok temu starsi uczniowie wyruszali na zbiórkę i im zazdrościliśmy. No i w tym roku również my mieliśmy tę możliwość, z czego bardzo się cieszymy. Czuję się wręcz dumna, że mogę się w to piękne dzieło włączyć, bo jest to coś naprawdę wielkiego. Poza tym to dla nas też naprawdę ciekawe doświadczenie, gdyż spotykamy się z różnymi ludźmi, stajemy się bardziej otwarci, uczymy się kultury osobistej, szacunku do drugiego człowieka, a poniekąd też samodzielności – dodała.

Uczniowie posiadający identyfikatory oraz puszki zbierali pieniądze na stypendia dla uzdolnionych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin pochodzących z małych miejscowości. Warto podkreślić, iż z pomocy fundacji skorzystało już kilka tysięcy młodych ludzi, którzy są często nazywani ‘żywym pomnikiem’ św. Jana Pawła II.