Od uroczystej Mszy św. sprawowanej w kościele św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, w miejscu gdzie 150 lat temu zgromadzili się biłgorajscy powstańcy rozpoczęły się uroczystości rocznicowe. Organizatorami uroczystości byli: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, Starostwo Powiatowe, Akademia Myśli Chrześcijańskiej i PTTK O. w Biłgoraju. -Dziękuję tym wszystkim, którzy w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, zaangażowali się w przygotowanie tej rocznicowej uroczystości. Warto sobie uświadomić, jak ważna i potrzebna jest pamięć następnych pokoleń o dokonaniach naszych ojców i przodków, którzy nie szczędząc życia i zdrowia walczyli o wolną, suwerenną i pomyślną przyszłość. Walczyli o Polskę, bo wiedzieli, że jest to dobro, rzecz nadrzędna – mówił w homilii ks. Witold Batycki. Po Mszy św. w modlitewnym skupieniu uczestnicy udali się pod pamiątkowy obelisk upamiętniający wydarzenia z 1683 roku i posługujących w Biłgoraju franciszkanów, by odmówić dziesiątek różańca.
Konferencja popularno – naukowa odbyła się w Auli Franciszkańskiej. Tutaj zebranych przywitał wicestarosta Stanisław Schodziński. Wśród zebranych gości zaleźli się poseł na Sejm RP Piotr Szeliga, Janusz Różański – były Przewodniczący Rady Powiatu, Stefan Oleszczak były Burmistrz Biłgoraja i Prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego, Bogdan Kowalik sekretarz Urzędu Miasta Biłgoraj, dyrektorzy szkół, młodzież i mieszkańcy Biłgoraja.
O księdzu Stefanie Matrasiu – powstańcu z Biłgoraja zesłanym na Sybir mówił Tomasz Brytan. Piotr Flor przedstawił osobe ostatniego gwardiana Puszczy Solskiej ojca Eleazara Wyszomierskiego, a Andrzej Czacharowski mówił o pułkowniku Leonie Czechowskim i o „Miejscach Pamięci Powstania Styczniowego w Rejonie Biłgorajskim”.