Do końca grudnia br. w holu Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Biłgoraju oglądać będzie można niezwykłą wystawę, przedstawiającą rzeczywistość dnia codziennego w obozie koncentracyjnym na Majdanku, zapisaną w listach więźniów.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło 6 grudnia br. w Biłgoraju. Witając gości i uczniów, ks. Witold Batycki zwrócił uwagę, na następstwa, jakie niesie z sobą pogarda człowieka dla człowieka oraz podeptanie Bożych Praw zawartych w Ewangelii i Dekalogu. Ksiądz Batycki rozpoczął także modlitwę w intencji tych wszystkich, którzy cierpieli w obozach koncentracyjnych i innych miejscach kaźni. Wystawa przygotowana została ze zbiorów Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku. Przedstawia obóz widziany oczami więźniów, w bezpośrednich relacjach skierowanych do rodzin i osób niosących pomoc. W publikacja zamieszczono powiększone reprodukcje grypsów z transkrypcją fragmentów, opatrzone komentarzem historycznym. Całość uzupełniają zdjęcia historyczne obozu oraz krótkie noty biograficzne i w niektórych przypadkach fotografie więźniów ? autorów prezentowanych grypsów.

Wystawie, która pokazuje obóz koncentracyjny na Majdanku w bezpośrednich relacjach więźniów polskich, przekazywanych w nielegalnej korespondencji towarzyszy film dokumentalny z relacjami byłych więźniów dotyczącymi prezentowanego tematu. Podczas otwarcia wystawy w katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Biłgoraju jej uczestnicy mogli wysłuchać także wspomnień i relacji pani Janiny Buczek-Różańskiej, która przeżyła obóz koncentracyjny na Majdanku. Pani Janina opowiadała o początku działań wojennych na Ziemi Biłgorajskiej, walce obronnej, pacyfikacji i wysiedleniach wsi biłgorajskich, walkach partyzanckich oraz niewolniczej pracy w III Rzeszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ