24 października maturzyści z diecezji zamojsko-lubaczowskiej zgromadzili się na Jasnej Górze, aby wziąć udział w XXIV Pielgrzymce Maturzystów, która w tym roku odbyła się pod hasłem ?Błogosławieni czystego serca?. Do wzięcia udziału w tym wydarzeniu zachęcał Pasterz naszej diecezji, ks. Biskup Marian Rojek: ?Pojawiamy się przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej jako wspólnota młodych wiernych, którzy w roku szkolnym 2015/2016 przystąpią do finalnego egzaminu dojrzałości nazywanego maturą. Razem z Wami są dzisiaj tutaj także nauczyciele, wychowawcy, kapłani, siostry zakonne oraz katecheci świeccy. Dobrze, że są pośród także i rodzice, niektórzy fizycznie obecni, inni duchowo, ale zawsze w modlitwie i codziennym zatroskaniu?.

Maturzyści zgromadzili się na Jasnej Górze, aby prosić Boga i Jego Matkę o wstawiennictwo na maturze oraz o dobre wybory w dorosłym życiu dotyczące studiów, pracy czy wyboru stanu duchownego czy małżeństwa. Pielgrzymkę rozpoczęła uroczysta Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Biskup Mariusz Leszczyński, który wielokrotnie podkreślał swoją łączność z młodymi ludźmi, którzy już za niespełna pół roku staną przed pierwszymi poważnymi wyborami i wyzwaniami w swoim życiu.

W dalszej części maturzyści uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, a następnie zgromadzili się w kaplicy Cudownego Obrazu, aby modlić się na różańcu połączonym z hymnem ku czci Bogurodzicy zwanym Akatystem oraz odśpiewać wspólnie średniowieczny hymn ?Bogurodzica? oraz Apel Jasnogórski, podczas którego ponownie do zebranych zwrócił się ks. Bp Mariusz Leszczyński.

?Pielgrzymka, w której uczestniczysz jest okazją do ogarnięcia refleksją i modlitwą twego życia, które przecież chciałbyś, aby było piękne i szczęśliwe. Nie lękaj się oświetlić je światłem Ewangelii. Zapewne znajdziesz w nim ?słabe punkty? ? jednak nie wahaj się i powiedz o tym Chrystusowi! Wybrałeś pielgrzymkę, a to oznacza, że wybrałeś Boga, który przez sumienie, Ewangelię i Kościół mówi ci, co masz czynić, aby być szczęśliwym!? ? podkreślał na zakończenie Eucharystii ks. Robert Strus, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego w Zamościu.

W pielgrzymce uczestniczyli również nasi uczniowie, którzy przed spotkaniem z Matką na Jasnej Górze wybrali się dzień wcześniej do XIII-wiecznej kopalni soli w Bochni, Łagiewnik i Krakowa.

Maturzystom pozostaje życzyć dużo siły i światła Ducha Świętego, aby zdali egzamin maturalny, dostali się na wymarzone studia, zaś ta pielgrzymka przyniosła im błogosławione owoce nie tylko na czas matur, ale na całe życie.

 

Joanna Ferens