Wenecja, Piza, Florencja i Rzym, miejsca związane ze świętym Antonim w Padwie,  ze świętym Franciszkiem w Asyżu oraz Watykan i grób Papieża Jana Pawła II  w Bazylice św. Piotra – to w największym skrócie program wycieczki uczniów naszej szkoły do Włoch w ostatnim tygodniu maja. Humory dopisywały, pogoda również,  wiec ruszyliśmy na południe Europy do źródeł cywilizacji europejskiej i kultury chrześcijańskiej. Na naszej wycieczkowo-pielgrzymkowej trasie kultura i sztuka przeplatała się z historia i literaturą. Na początku zachwyciło nas miasto zakochanych czyli Wenecja – Plac św. Marka z przepiękną Bazyliką, Pałac Dożów, kanały z gondolami oraz przepiękne mosty; miejsca oblegane przez turystów ale i urokliwe uliczki pełne kramów i sklepików oraz fontann. Potem renesansowa Florencja z Bazyliką Santa Maria del Fiore, Mostem Złotników
i spacer uliczkami, gdzie dawniej przechadzali się Dante, Galileusz czy niejeden członek wpływowego rodu Medyceuszów. Piza zachwyciła nas nie tylko najbardziej znaną na świecie dzwonnicą czyli Krzywą Wieżą, ale też wspaniałą Katedrą i Babtysterium. Mniej oblegane Padwa i Asyż również podobały się młodzieży. W uniwersyteckim mieście było kilka miejsc związanych z Polakami, gdzie poczuliśmy wielką dumę. Malowniczy Asyż kojarzony nie tylko ze świętym Franciszkiem, ale i św. Klarą, był wytchnieniem po dniach spędzonych w bardziej obleganych przez turystów miejscach. Bazyliki i kościoły, miejsce urodzin św. Franciszka oraz ogród różany pozwalał na wycieszenie i chwile refleksji. I wreszcie dwa dni w Rzymie. Pierwszy dzień to udział w audiencji z Papieżem na Placu św. Piotra oraz zwiedzanie Bazyliki i modlitwa przy grobie Jana Pawła II. Potem spacer po Wiecznym Mieście i odkrywanie miejsc związanych z naszym Patronem. Drugi dzień wizyty w Rzymie to cofnięcie się do czasów antycznych – Panteon, Forum Romanum, łuki triumfalne i kolumny, pomniki cesarskie i Koloseum. Oczywiście też znane i oblegane przez turystów schody hiszpańskie, fontanna di Trevi i Kapitol. I choć wspaniałym wrażeniom i silnym emocjom towarzyszyło zmęczenie – z chęcią powrócimy w te miejsce kolejny raz.  

          Gorące podziękowania za naszą wycieczkę kierujemy w stronę Biura Master Tur z Krakowa, które zorganizowało nam bezpieczny i atrakcyjny wypoczynek. Dziękujemy też Panu Jarkowi – pilotowi czuwającemu  nad naszym bezpieczeństwem podczas podróży.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNasi uczniowie w Brukseli
Następny artykułSukces Pauliny