22.05.2015 r. uczniowie klasy IIb wraz ze swoimi nauczycielkami geografii i biologii odbyli wycieczkę po Roztoczu. Pogoda nie była wymarzona, ale jeśli lekcje przenoszą się z sali w szkole w plener, to taki drobiazg jak chłód i niewielki deszcz, nie są żadną przeszkodą.
Pierwszym przystankiem było Górecko Kościelne, gdzie uczniowie oglądali stare dęby, będące pod ochroną ze względu na swój wiek. Podziwiali tam również kościół Św. Stanisława i kościółek na wodzie. Pani Ewa Fiedurek wyjaśniła uczniom, że woda ma brunatny kolor z powodu rudy darniowej. Kolejnym przystankiem było Górecko Stare, w którym zobaczyli starą elektrownię wodną oraz rośliny, takie jak kopytnik czy jaskółcze ziele. Następnie wyprawa zatrzymała się w kamieniołomach w Józefowie, gdzie pozyskiwany jest wapień i piaskowiec. W zwietrzelinie skalnej szukali muszelek oraz szczątków organizmów morskich, które żyły w epoce trzeciorzędu. Zwierzyniec był kolejnym przystankiem wycieczki. W tym urokliwym miasteczku uczniowie podziwiali piękne krajobrazy, gromadkę małych kaczek i łabędzia, którego dokarmiali, zaś z oddali obserwowali koniki polskie. W drodze powrotnej do Biłgoraja pojechali jeszcze do Ignatówki oraz do Radzięcina, gdzie oglądali profil na lessie, ułożony warstwami – ciemniejsze warstwy powstały po lecie, kiedy gniły substancje organiczne pod wpływem wyższej temperatury, natomiast jaśniejsze warstwy utworzyły się zimą z powodu niskiej temperatury i braku substancji organicznych.
Kiedy uczniowie dotarli do Biłgoraja, wszyscy stwierdzili, że takie nietypowe zdobywanie i utrwalanie wiedzy jest bardzo ciekawe i skuteczne.
Eliza Tutka