Uczniowie klas drugich Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju tradycyjnie jak co roku wzięli udział w wyjątkowej lekcji geografii w terenie, aby zmierzyć się na żywo z geomorfologią Roztocza.
Dzięki takim zajęciom mogą zobaczyć na własne oczy to, o czym uczą się w książkach siedząc w szkolnej ławce – tłumaczyła w rozmowie Ewa Fiedurek, nauczyciel geografii w biłgorajskim „Katoliku”: – Chińskie przysłowie mówi, że kto zobaczy raz, jest to więcej warte niżby sto razy przeczytał. Uczniowie bardzo często teorii, którą „pochłaniają” w szkole, nie odnoszą do rzeczywistości. Dlatego moim głównym zadaniem jest to, aby pokazać im, że ta teoria, której się w szkole nauczyli ma jednak przełożenie i odzwierciedlenie w tej rzeczywistości. I np. jeżeli mówię o glebach bielicowych czy brunatnych to lubię im pokazać te gleby w terenie, żeby wiedzieli skąd one się biorą. Jeżeli mówimy o geomorfologii czy ukształtowaniu powierzchni to chciałabym, żeby to na własne oczy zobaczyli i jako dorośli ludzie umieli patrzeć na środowisko przez pryzmat nauki. Kiedy młodzi ludzie zobaczą różne elementy świata na żywo z pewnością zapamiętają na długie lata dużo bardziej niż to, o czym przeczytają w podręcznikach czy usłyszą na lekcji od nauczyciela – podkreślała.
Uczniowie odwiedzili tereny Równiny Biłgorajskiej w dużej części porośniętej Puszczą Solską, a także Roztocza Zachodniego, obejrzeli profil glebowy w Bukowej, dowiedzieli się skąd się wzięły wydmy polodowcowe w części Kotliny Sandomierskiej, podziwiali kościółek pw. Św. Wojciecha w Momotach Górnych, oddali hołd poległym na Porytowym Wzgórzu, a także zobaczyli kamieniołomy i odkrywki geologiczne w Radzięcinie. Na zakończenie zobaczyli źródła wywierzyskowe i modlili się w Bazylice św. Antoniego w Radecznicy. Należy dodać, że zajęcia terenowe z geografii w klasie drugiej są elementem programu nauczania w zakresie rozszerzonym.