Święto Objawienia Pańskiego to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Jest ono przepełnione wiarą, że Chrystus narodził się dla każdego z nas. Wspólne przeżywanie tych uczuć daje poczucie jedności i dowodzi, że w ważnych chwilach człowiek potrzebuje dzielić z innymi swoją radością. Od kilku lat to święto obchodzone jest w sposób wyjątkowy.
6 stycznia na ulice wielu miejscowości w Polsce i na świecie wychodzą kolorowe, niezwykłe orszaki- Orszaki Trzech Króli.
W tym roku po raz pierwszy orszak uformował się również naszym mieście. Rozpoczął się Mszą św., wyruszył spod kościoła p.w. św. Marii Magdaleny, przeszedł ulicą Kościuszki, na której były zaprezentowane trzy sceny: W pałacu Heroda, W gospodzie oraz Przed szałasem pastuszków. Uwieńczeniem wędrówki biblijnych mędrców było przybycie
do Betlejem, do świętej rodziny. Nasze „biłgorajskie Betlejem” miało miejsce na placu Biłgorajskiego Centrum Kultury. Tam królowie pokłonili się dzieciątku i złożyli swoje dary.
Na scenie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów na szopkę bożonarodzeniową oraz gwiazdę betlejemską. Mieszkańcy naszego miasta oraz jego okolic mogli obejrzeć jasełka
w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie, laureatów Regionalnego Przeglądu Jasełek 2014 zorganizowanego w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym.
Na zakończenie uczestnicy orszaku wysłuchali koncertu kolęd scholi dziecięcej
z parafii Chrystusa Króla oraz zespołu młodzieżowego z parafii św. Marii Magdaleny. Piosenkę pt.:”Bóg narodził się” zaśpiewał uczeń RCEZ Rafał Kaczor.
Orszak w Biłgoraju objęty był patronatem honorowym przez Ordynariusza Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej ks. Biskupa Marian Rojka, Starostę Biłgorajskiego Pana Mariana Tokarskiego, Burmistrza Biłgoraja Pana  Janusza Rosłana i Wójta Gminy Biłgoraj Pana Wiesława Różyńskiego.
Pomysłodawcą i głównym koordynatorem tego wydarzenia w naszym mieście było Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II. Nieocenioną pomocą
i zaangażowaniem przy organizacji orszaku wykazali się także współorganizatorzy:
Biłgorajskie Centrum Kultury, wszystkie biłgorajskie parafie, Fundacja Kresy 2000 oraz Ośrodek Sportu i Rekraacji. Szczególne podziękowania  za przygotowanie orszaków królewskich i scen, które monarchowie napotkali w czasie swojej wędrówki należą się:
ks. Krzysztofowi  Antczakowi, ks. Leszkowi Boryło, ks. Krzysztofowi Majowi,
ks. Maciejowi Lewandowskiemu, ks. Łukaszowi Kardaszewskiemu i ks. Adrianowi Borowskiemu.
Orszak Trzech Króli w Biłgoraju spotkał się ogromnym entuzjazmem. Był to piękny dowód radości, chęci wspólnego świetowania i głoszenia jak radosne jest chrześcijaństwo.

 

DSC_2904 DSC_2906 DSC_2995 DSC_3004 DSC_3029 DSC_3032 DSC_3044 DSC_3060 DSC_3066 DSC_3075 DSC_3088 DSC_3096 DSC_3105 DSC_3119

ZOSTAW ODPOWIEDŹ