?Książka z plecaka? w KLO

0
989

Katolicki Uniwersytet Lubelski od kilku lat sprawuje patronat naukowy nad Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju. W ramach współpracy uczniowie Katolika uczestniczą w niektórych wydarzeniach na uczelni w Lublinie, pracownicy naukowi przyjeżdżają do szkoły na spotkania z nauczycielami, rodzicami oraz  młodzieżą.
5 marca 2018 r. pracownik Instytutu Filologii Polskiej  KUL,  ks. dr Grzegorz Głąb, spotkał się z uczniami w ramach akcji pod hasłem: ?Książka z plecaka?. Projekt ten obejmuje spotkania z młodzieżą, podczas których w bardzo atrakcyjnej formie warsztatów prezentowane są treści związane z historią literatury polskiej, przede wszystkim arcydzieła ojczystej literatury. Tematem warsztatów w katolickim liceum były ciekawostki i niezupełnie znane fakty z życia Aleksandra Głowackiego, czyli Bolesława Prusa, zwłaszcza z czasów dzieciństwa i młodości. Ks. Grzegorz Głąb zaprezentował młodzieży ciekawą metodę interpretacji najbardziej znanej powieści B.  Prusa ? ?Lalki?. Proponował zwrócenie uwagi na znaczenie liczb, stanowiących dla pisarza swego rodzaju kod, którym się posługiwał w celu zaakcentowania ważnych  treści. Uczniowie dowiedzieli się, że Prus fascynował się liczbami i ich symboliką, stąd w ?Lalce? wielokrotnie je wykorzystywał.  Uczniowie, którym spodobała się ta forma poznawania literatury zostali zaproszeni na całodzienne warsztaty na KUL. To propozycja dla tych, którzy interesują się literaturą, a może nawet  myślą o studiowaniu polonistyki i chcą wziąć udział w zajęciach zbliżonych do formy akademickiej. Pasjonatom literatury i gór organizatorzy akcji ?Książka z plecaka? zaproponowali kilkudniowy wyjazd do Dukli, podczas którego radość poznawania literatury będzie połączona z radością wędrowania i zwiedzania- oczywiście obowiązkowo z ?książką w plecaku?.

DSC_0951 DSC_0957 DSC_0958 DSC_0960 DSC_0961 DSC_0962 DSC_0964 DSC_0965 DSC_0968 DSC_0980 DSC_0984 DSC_0986 DSC_0988 DSC_0991 DSC_0993 DSC_0995 DSC_0998 DSC_1007