„Książka z plecaka” w KLO

0
431

Katolicki Uniwersytet Lubelski od kilku lat sprawuje patronat naukowy nad Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju. W ramach współpracy uczniowie Katolika uczestniczą w niektórych wydarzeniach na uczelni w Lublinie, pracownicy naukowi przyjeżdżają do szkoły na spotkania z nauczycielami, rodzicami oraz  młodzieżą.
5 marca 2018 r. pracownik Instytutu Filologii Polskiej  KUL,  ks. dr Grzegorz Głąb, spotkał się z uczniami w ramach akcji pod hasłem: „Książka z plecaka”. Projekt ten obejmuje spotkania z młodzieżą, podczas których w bardzo atrakcyjnej formie warsztatów prezentowane są treści związane z historią literatury polskiej, przede wszystkim arcydzieła ojczystej literatury. Tematem warsztatów w katolickim liceum były ciekawostki i niezupełnie znane fakty z życia Aleksandra Głowackiego, czyli Bolesława Prusa, zwłaszcza z czasów dzieciństwa i młodości. Ks. Grzegorz Głąb zaprezentował młodzieży ciekawą metodę interpretacji najbardziej znanej powieści B.  Prusa – „Lalki”. Proponował zwrócenie uwagi na znaczenie liczb, stanowiących dla pisarza swego rodzaju kod, którym się posługiwał w celu zaakcentowania ważnych  treści. Uczniowie dowiedzieli się, że Prus fascynował się liczbami i ich symboliką, stąd w „Lalce” wielokrotnie je wykorzystywał.  Uczniowie, którym spodobała się ta forma poznawania literatury zostali zaproszeni na całodzienne warsztaty na KUL. To propozycja dla tych, którzy interesują się literaturą, a może nawet  myślą o studiowaniu polonistyki i chcą wziąć udział w zajęciach zbliżonych do formy akademickiej. Pasjonatom literatury i gór organizatorzy akcji „Książka z plecaka” zaproponowali kilkudniowy wyjazd do Dukli, podczas którego radość poznawania literatury będzie połączona z radością wędrowania i zwiedzania- oczywiście obowiązkowo z „książką w plecaku”.

DSC_0951 DSC_0957 DSC_0958 DSC_0960 DSC_0961 DSC_0962 DSC_0964 DSC_0965 DSC_0968 DSC_0980 DSC_0984 DSC_0986 DSC_0988 DSC_0991 DSC_0993 DSC_0995 DSC_0998 DSC_1007