Orszak Trzech Króli

0
636

Już po raz trzeci nasza szkoła koordynowała organizację Orszaku Trzech Króli w Biłgoraju. Jest to największe wydarzenie religijno-kulturalne w naszym mieście. Przygotowania orszaku trwały od października 2016 r. do 6 stycznia 2017 r. i dzięki zaangażowaniu oraz współpracy wielu instytucji, władz samorządowych, wszystkich biłgorajskich parafii jak również dzięki ofiarności lokalnych firm w Uroczystość Ofiarowania Pańskiego na ulicach naszego miasta rozegrały się  biblijne sceny z udziałem trzech mędrców podążających do Betlejem.

Tegoroczny OTK odbywał się pod hasłem: ?Pokój i dobro? i nawiązywał do prawd biblijnych o stworzeniu świata i o życiu pierwszych ludzi w raju. Był podziękowaniem Ojcu Świętemu za Encyklikę Laudato siW trosce o wspólny dom-  w której Papież zwraca uwagę na piękno stworzonego świata i zachęca ludzi do troski o nasz wspólny dom oraz nawołuje, by zachować piękno przyrody dla przyszłych pokoleń.

Uroczystości orszakowe rozpoczęły się w Sanktuarium św. Marii Magdaleny jasełkami w wykonaniu  dzieci i młodzieży z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dereźni, które zwyciężyły w III Regionalnym Przeglądzie Jasełek organizowanym w katolickim liceum. Podczas Mszy św. wszystkich zebranych powitał dyrektor naszej szkoły i proboszcz parafii św. Marii Magdaleny  ks. Dziekan Witold Batycki.

Po Mszy świętej został uformowany Orszak Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pierwsza scena zatytułowana ?Olśnienie Mędrców? rozpoczęła ich wędrówkę. Po drodze orszaki królewskie zatrzymały się obok budynku Starostwa Powiatowego, gdzie została przedstawiona scena Stworzenia świata i życie człowieka w Raju. W przestrzeni S.O.W.A. odegrano scenę Grzechu pierwszych rodziców, Adama i Ewy oraz walkę  aniołów z diabłami, dobra ze złem, światła z ciemnością.  Przy kościele św. Jerzego królowie zatrzymali się przy szałasie pastuszków grzejących się przy ognisku, którym wieść o narodzeniu Chrystusa obwieścili aniołowie. Po trudach podróży Trzej Królowie prowadzeni przez  gwiazdę dotarli do stajenki, usytuowanej na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury, gdzie złożyli swoje dary i pokłonili się Nowonarodzonemu Zbawicielowi, przy którym czuwali Józef i Maryja. Monarchowie po przybyciu do biłgorajskiego Betlejem złożyli hołd i  swoje dary: złoto,  kadziło i mirrę.
Orszak zakończył koncert kolęd w wykonaniu zespołu Kanaan z parafii pw. Św. Jerzego w Biłgoraju i wspólne śpiewanie Bożej Dziecinie. Na scenie zaprezentowała się również uczennica naszej szkoły, Kinga Dziduch,  która zaśpiewała pastorałkę.

Olbrzymią atrakcją – szczególnie dla najmłodszych uczestników biłgorajskiego orszaku –  była  zagródka z kucykami i osiołkiem, a także ? dla wszystkich –  gorąca grochówka  ufundowana przez Burmistrza Miasta. W trakcie orszaku uczniowie katolickiego liceum rozdawali śpiewniki, symboliczne znaczki oraz korony, dzięki którym każdy mógł poczuć się królem podążającym do Bożej Dzieciny. Fundatorem koron było Starostwo Powiatowe.

W ramach Orszaku Trzech Króli katolickie liceum ogłosiło również konkursy na  szopkę bożonarodzeniową oraz gwiazdę betlejemską. Na konkurs szopek wpłynęło 18 prac wykonanych indywidualnie lub grupowo, w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjów. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Amelia Nizio ze Szkoły Podstawowej w Dereźni, która wykonała swoją szopkę pod opieką pani Anny Rębacz, II miejsce przypadło Agacie Dołba ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Biłgoraju. Jej opiekunką była pani Teresa Kłosek. III miejsce zajęła Amelia Zań ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju.  Pracę uczennicy nadzorowała pani Jolanta Mirkiewicz. Natomiast w kategorii gimnazjów I miejsce zajęły Katarzyna Rasińska i Julia Pieczykolan z Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju, które swoją pracę wykonały pod kierownictwem pani  Aliny Dzido.

Z kolei na konkurs na gwiazdę betlejemską wpłynęło 5 prac ? wszystkie z Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju. I miejsce zajęła Urszula Kita, która wykonała gwiazdę pod opieką pani Aliny Dzido, zaś wyróżnienie otrzymały Martyna Koman i Martyna Wolanin, również nadzorowane przez panią Alinę Dzido. Nagrody w powyższych konkursach ufundowała Gmina Biłgoraj.

Cała społeczność Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana II w Biłgoraju jest bardzo dumna z powodu licznego udziału  biłgorajan w Orszaku Trzech Króli oraz wdzięczna za zaangażowanie wszystkich biłgorajskich parafii, wielu instytucji, urzędów oraz osób prywatnych w jego przygotowanie. Jesteśmy koordynatorami organizacji tego wydarzenia, ale bez udziału ogromnej ilości ludzi dobrej woli nie miałoby ono należnej mu oprawy i rangi.