?Fakt, że Polska w ogóle dziś istnieje to przecież cud? ? pisał Norman Davis w książce ?Boże Igrzysko?. Te słowa przyświecały społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, kiedy to w czwartek, 29 września odbyła się niecodzienna lekcja historii. W specjalnym apelu przypomniano wydarzenia sprzed 77 lat, kiedy to Polska w 1939 roku padła ofiarą haniebnego morderstwa, którego sprawcami byli Hitler i Stalin działający w zmowie. Społeczność Katolickiego Liceum chciała w ten sposób uczcić pamięć wszystkich, którzy dzielnie bronili naszej ojczyzny i walczyli na dwa fronty z nadzieją w sercu ? na cud. Mimo tak tragicznego położenia, Polacy walczyli do samego końca. Uczennice prowadzące apel, Patrycja Sprysak i Justyna Kniaź wołały w imieniu wszystkich uczniów: ?Spotykamy się dzisiaj, aby przypomnieć sobie jak ważny jest miesiąc wrzesień w historii naszego państwa i narodu: ?Kampania wrześniowa, którą tu wspominamy, w sensie militarnym była przegrana, ale Polacy pamiętali słowa Józefa Piłsudskiego: ?Być zwyciężonym i nie ulec ? to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach ? to klęska?. Zostaliśmy zwyciężeni, ale nie straciliśmy wiary w odzyskanie niepodległości, nie godząc się na okupację stworzyliśmy polskie państwo podziemne. Pamiętajmy, że to dzięki nim, Bohaterom Września 39 żyjemy dziś w wolnej Polsce. Za to im cześć i chwała!?.

Następnie głos zabrał dyrektor szkoły, ks. Witold Batycki, który podkreślał, jak ważnym faktem dla nas dzisiaj jest pamięć o tamtych czasach: ?Są takie daty niezwykle ważne dla każdego człowieka, taką datą jest dzień urodzin, dla katolika dzień, w którym został przyjęty do Kościoła, czy dzień ślubu. Również w historii naszego narodu istnieją daty, o których nie wolno nam zapomnieć. Tak się złożyło, że większość tych ważnych dat wiąże się z miesiącem wrześniem, to czas okrutnej II wojny światowej, która poczyniła wielkie spustoszenie w naszym narodzie, zarówno na polu materialnym, jak i mentalnym i duchowym, zmieniając nawet ustrój naszego państwa. Jednakże patriotyzm i godność naszego narodu odradza się i walczymy o każdego dnia. I aby cieszyć się tą godnością potrzebna jest pamięć o tych tragicznych czasach, potrzebny jest taki dzień jak dzisiaj, kiedy to przypominamy sobie tamte czasy i tamtych ludzi, którzy nie dali się zdeptać, bo chociaż człowieka można fizycznie zniewolić, ale ducha nie można w nich unicestwić. Dlatego dziękuję nauczycielom i uczniom za tą cenną refleksję i lekcję historii?.

Organizatorka wydarzenia, nauczyciel historii w Katolickim Liceum, Kinga Birut-Solak w rozmowie przyznała, że takie spotkania są szczególnie potrzebne dla młodego pokolenia: ?Warto przypominać, że wrzesień to jest ten miesiąc, kiedy rozpoczęła się wojna, że sierpień to pamięć o powstaniu warszawskim. Tak naprawdę każdy miesiąc w roku jest ważny dla historii Polski. Uczniowie się dowiadują rzeczy, których nie pamiętają z lekcji historii, a nawet jeśli to dowiedzą się czegoś więcej, uczą się w taki sposób patriotyzmu??.

Pamięć o historii i poległych w obronie Ojczyzny to nasze dziedzictwo i do nas należy obowiązek przekazywania go następnym pokoleniom, aby pamięć tych, co oddawali swe młode życie na ołtarzu Ojczyzny nigdy nie zaginęła. ?Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie?. Dlatego, jeżeli chcemy być wielkim narodem, to tej historii musimy się uczyć, musimy ją wspominać i przywoływać? ? apelował na zakończenie apelu Ksiądz Dyrektor.

dsc_4159 dsc_4161
dsc_4165
dsc_4168 dsc_4178 dsc_4179 dsc_4184 dsc_4186
dsc_4188
dsc_4189 dsc_4191 dsc_4193 dsc_4195 dsc_4197
dsc_4202